3 yaşın altında alerji testi yapılır mı?

Gitmek İçin

Tıklayınız.

Deri(Prick)Testi: (A7B1)

Deri(Prick)Testi: (A7B1)

Deri testleri prik (cilt üzerinde) ve intradermal (cilt içine) yöntemleri ile yapılır. Prik testler cilt üzerine alerjen damlatılarak yapılırken, intradermal yöntemde iğne ile cilt içine alerjen verilir 

Çizme testi olarak da bilinen bu test, sırta veya kolun, dirseğin alt kısmında kalan kısmının iç yüzeyine bir damla alerjen sıvı damlatılır. Steril, sivri uçlu metal bir çubuk yardımıyla, diğer bir deyişle lanset ile deride yüzeysel bir çizik oluşturulur. Sıklıkla uygulanan, ağrı ve acı vermeyen ve çok kısa süre içinde sonuçlanan bu test sayesinde ev tozu alerjenleri, bitki polenleri, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlardan kaynaklanan alerjenler değerlendirilir.  

Deri testleri yapıldıktan 15 dakika sonra değerlendirilir. Pozitif reaksiyonlarda >3 mm üzerinde şişlik meydana gelir. Deri testlerinde pozitif sonuçlar alerjene karşı duyarlılığı (sensitizasyon) göstermekle birlikte her zaman alerjik hastalığın var olduğunu göstermez. Sonuçlar mutlaka klinik öykü göz önüne alınarak yorumlanmalıdır. Çünkü sağlıklı bireylerde de deri testi pozitifliği olabilir. 

 

Test sırasında uygulanacak alerjen sayısı hastanın yaşı, yaşanılan coğrafik bölge ve hastalığın öyküsüne göre değişmelidir. 

 

Oldukça güvenli olmakla birlikte nadir de olsa cilt prik testlerinde de anafilaksi görülebilir.