3 yaşın altında alerji testi yapılır mı?

Gitmek İçin

Tıklayınız.

İmmünoterapi Tedavisi Nedir(A8)

İmmünoterapi Tedavisi Nedir(A8)

İlaç tedavisinin yanı sıra tedavi için gerekli kriterleri taşıdığı düşünülen alerjik astım, alerjik nezle ya da arı alerjisi gibi rahatsızlıkları bulunan hastalara immünoterapi uygulanabilir. Alerji aşısı ya da aşı tedavisi olarak da bilinen immünoterapi , özellikle alerjenden korunmak isteyen ve ilaç kullanımına rağmen kontrol altına alınamayan ya da ilaçlara bağlı görülen yan etkilerin gözlendiği alerjik hastalarda uygulanır. Hastanın yaşına göre tablet immünoterapi, dil altı damla aşı ya da cilt altı aşı uygulanabilir. 

Tablet İmmünoterapi: Son yıllarda kullanımı artan ve oral yolla uygulanan bir tedavidir. Alerjenler günlük olarak, dil altında çözünen bir tablet yardımıyla verilir. Tablet ağızda 1 dakika boyunca tutulur ve sonrasında yutulur. İlacın yutulmasından sonraki ilk 5 dakika içinde bir şey yenip içilmemesi gerekir. 

Dil Altı Damla Aşı: Sublingual İmmünoterapi, hastanın kendisi tarafınca uygulanabilen bir yöntemdir. Alerjen çözeltilerinin yer aldığı solüsyon dil atına damlatılır ve ağızda 2 dakika bekletildikten sonra yutulur. Hekim kontrolünde başlangıçta her gün, daha sonra haftada 3 gün olarak uygulanabilir. 

Cilt Altı Aşı: Literatürde subkutan immünoterapi olarak geçen uygulamada, alerjen çözelti cilt altına çok ince uçlu bir enjektör ile verilir. Kolun üst dış kısmına uygulanan enjeksiyonlar her seferinde farklı kola yapılır ve ilk yarım saat hasta gözlenir. Enjeksiyon bölgesinde yumru şeklinde ele gelen sert şişliklerin olması olağandır. 

Alerji, immün yetmezlik ve diğer pek çok hastalığın erken tanı ve tedavi için kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.